·        Původ

Špic patří mezi nejstarší formy domácího psa. Podobní psi existovali již několik set let před naším letopočtem, jak svědčí mnohé vyobrazení z antických dob. Jsou na nich psi s typickými znaky špice: špičatý čenich, ocas zakroucený nad hřbetem, vzpřímené uši. Někteří autoři dokonce tvrdí, že kosterní nálezy psa bažinného z paleolitu vykazují typické znaky těchto psů. V Německu a vůbec na území střední Evropy žili špicům podobní psi už ve středověku, ačkoli s registrovaným chovem se začalo stejně jako u většiny ostatních plemen až koncem minulého století.

bílý špic

·        Popis

Pes různé velikosti s nápadně krásnou a bohatou srstí. Hlava středně velká, "liščího" tvaru. Malé, špičaté, vysoko nasazené uši, oči středně velké, mírně zešikmené. Tělo krátké, čtvercové, s širokým zadkem a klenutým hrudníkem. Nohy středně dlouhé, rovné, s malými tlapkami. Ocas vysoko nasazený, nesený zkroucený přes záda. Srst dlouhá, rovná, odstávající krycí srst, krátká a měkká podsada. Celé tělo kromě hlavy, uší, přední strany nohou a tlap je pokryto dlouhou a bohatou srstí. Kolem hrdla bohatý límec. I srst na ocase je nápadně dlouhá. Barva: vlčí špic má šedou vlčí barvu, velký špic může být černý, hnědý nebo bílý, střední, malý a trpasličí špic může být černý, hnědý, bílý, pomerančový i šedý. Velikost: Vlčí špic v kohoutku okolo 50 cm (maximálně 60 cm), velký špic okolo 46 cm, střední okolo 34 cm.

·        Charakteristika

Velmi živý a pozorný pes s vrozenou nedůvěrou vůči cizím lidem. I nejmenší zvuk okamžitě hlásí štěkotem. Nemá toulavé sklony ani příliš vyvinutý lovecký pud. To vše z něj dělá jednoho z nejlepších strážců. Kromě toho je energický a inteligentní, snadno se vychovává a cvičí.
špic trpasličí

·        Využití

Dnes se nejčastěji chovají trpasličí a malí špicové, které patří mezi nejpopulárnější společenská plemena. Přitom obliba klesá se zvětšující se výškou, takže kdysi celkem běžný velký špic je dnes vzácný. Relativně častěji se setkáváme s vlčím špicem.

·        Zvláštní nároky

Bohatá srst vyžaduje každodenní údržbu, zejména při línání.
 

Drobného špice si do paneláku nepořizujte
3.5 (70%)2